Gimnazjalista na olimpiadzie licealistów !

konkurs 001-1 W dniach 6-8 lutego 2015r odbył się etap rejonowy XLI Olimpiady Geograficznej. Olimpiada ta jest przeznaczona dla uczniów szkół średnich.

 

 

 

 

 

 

 

 

Składa się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego oraz centralnego. Za organizację etapów rejonowych odpowiedzialnych jest 12 Komitetów Rejonowych. Nasz rejon obejmuje dwa województwa: małopolskie i podkarpackie. Tegoroczna edycja odbyła się w Rzeszowie, w Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek i wzięło w nim udział 99 uczestników, w tym 98 licealistów i 1 gimnazjalista – Konrad Janus, uczeń kl. III ZSP Gimnazjum w Brzeźnicy. Konrad w ubiegłym roku szkolnym został laureatem Małopolskiego Konkursu Geograficznego dla gimnazjalistów, a od tego roku szkolnego jest objęty indywidualnym programem nauki z geografii. To umożliwiło mu wzięcie udziału w olimpiadzie dla szkół średnich. W etapie szkolnym uczeń zobowiązany był napisać pracę badawczą na jeden z czterech podanych tematów. Praca Konrada nosi tytuł: „Wody powierzchniowe gminy Brzeźnica”. Pisanie pracy wraz z przeprowadzaniem badań zajęło około 1,5 miesiąca. Praca została wysoko oceniona przez Komitet Okręgowy i uczeń został zakwalifikowany do etapu rejonowego. Zawody w Rzeszowie składały się z dwóch części. W sobotę 7.02 po uroczystym otwarciu olimpiady odbyła się część pisemna złożona z trzech testów. Wieczorem zostały ogłoszone wyniki i podano uczestników etapu finałowego, do którego zakwalifikowano 22 zawodników z najwyższą liczbą punktów. W gronie najlepszych znalazł się Konrad Janus, cowzbudziło ogromną sensację. W niedzielę 8.02 odbyła się część ustna zawodów składająca się z etapu slajdów ( zawodnicy udzielali odpowiedzi na podstawie wyświetlanych obrazów i czytanych pytań mając 1 minutę na odpowiedź) oraz z ustnej prezentacji swojej pracy przed komisją. W części ustnej uczestniczyła publiczność. Następnie podsumowano wyniki. Konrad uplasował się na 18 miejscu.

Udział Konrada w zawodach rejonowych XLI Olimpiady Geograficznej można uznać za ogromny sukces. Przyniósł rozgłos nie tylko szkole ale także całej gminie. Udowodnił, że mając pasję można osiągnąć sukces, a będąc gimnazjalistą można pokonać licealistów z najbardziej renomowanych szkół małopolskich i podkarpackich.

 

Anna Lang

opiekun naukowy Konrada Janusa

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170