Projekt Comenius - „Healthy learning, healthy future”

DSC_0042_wiadomosc

Już od kilku lat Szkoła Podstawowa w Paszkówce im. Antoniego Kucharczyka uczestniczy w projekcie realizowanym w ramach europejskiego programu Comenius.

 

 

 

 

 

Projekt zakłada partnerską współpracę szkół z różnych krajów Unii Europejskiej poświęconą wymianie doświadczeń w celu popularyzacji wśród uczniów, nauczycieli i rodziców zdrowego stylu życia.

Partnerami projektu są szkoły z Polski, Czech, Anglii, Walii, Grecji, Włoch, Słowacji, Hiszpanii, Szwecji i Turcji.

W dniach od 09.12.2012r. – 11.12.2012r. w Szkole Podstawowej im. Antoniego Kucharczyka w Paszkówce gościły delegacje z 7 państw współpracujących z ww. placówką w ramach programu Comenius.”Uczenie się przez całe życie – Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół”. W ramach projektu było to już drugie spotkanie przedstawicieli szkół
z zagranicy oraz towarzyszących im uczniów.

Do Szkoły w Paszkówce przybyło łącznie 31 osób, w tym 25 nauczycieli z Grecji, Słowacji, Anglii, Walii, Czech, Szwecji, Włoch oraz 6 dzieci ze szkoły w Kolinie w Czechach.

W niedzielę zaproszeni goście udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce.

Natomiast w poniedziałek na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie społeczności szkolnej z gośćmi z zagranicy. Spotkanie otworzyła Dyrektor Szkoły – Pani Barbara Dutka, która w imieniu społeczności szkolnej przywitała zaproszonych gości. W imieniu Gminnego Samorządu gości powitał Wójt Gminy Brzeźnica – Pan Bogusław Antos.

Po części oficjalnej nadszedł czas na pokaz talentów uczniów, którzy przedstawili baśń pt.: „Królowa Śniegu”. Widowisko dostarczyło gościom wielu wzruszeń.

Po części artystycznej odbyła się konferencja dotycząca przebiegu projektu. Partnerzy omówili zrealizowane zadania, a także ustalili harmonogram prac, przed następną wizytą, planowaną w dniu 22 kwietnia 2013 roku, tym razem w Hiszpanii.

Następnie uczniowie wzięli udział w wycieczce do Krakowa, gdzie zwiedzili Muzeum w Podziemiach Sukiennic, natomiast nauczyciele zwiedzili Pałac Wężyków w Paszkówce. Wieczorem wszyscy nauczyciele udali się na kolację, na której uczestnicy wizyty partnerskiej mieli okazję skosztować dań kuchni polskiej.

We wtorek z samego rana uczniowie klas IV- VI wspólnie z uczniami ze szkoły w Kolinie pracowali nad wykonaniem plakatu polsko - czeskiego nawiązującego do hasła projektu Comenius „Healthy learning, healthy future” (Ucząc o zdrowym stylu życia, dbamy o naszą przyszłość). Następnie nauczyciele z Włoch pokazali uczniom, jak zrobić różne rodzaje makaronu. Wszyscy zabrali się do pracy. Była to bardzo ciekawa lekcja. Umożliwiła uczniom nie tylko nabycie nowych umiejętności kulinarnych, ale przede wszystkim sprawiła wiele radości. Nauczyciele z Grecji uczyli dzieci tańca greckiego „Zorba”, natomiast panie ze szkoły w Czechach wspólnie ze swoimi uczniami pokazały dzieciom prezentację na temat swojej szkoły, a także zaśpiewali kilka kolęd w czeskim języku. Nauczyciele ze Szwecji uczestniczyli w polskiej lekcji plastyki, na której mogli zobaczyć, jak uczniowie przygotowują prace na świąteczną wystawę.  Gości zaciekawiły choinki z makaronu, szyszek, a także bombki z cekinów i wiele innych prac.

Po całym dniu nauki nadszedł czas na relaks. Uczniowie polsko - czescy udali się na lodowisko do Skawiny, a nauczyciele wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu.

Niestety czas wizyty spędzony w miłej i serdecznej atmosferze szybko dobiegł końca i trzeba było się pożegnać.

 

Program pobytu gości był bardzo napięty i bogaty.  Zgodnie z przygotowanym haromonogramem wizyty odbyło się wiele spotkań projektowych, szereg wycieczek związanych z tematem przewodnim projektu oraz kulturą, historią i tradycjami regionu.

Wizyta gości przyczyniła się również do umocnienia kontaktów i przyjaźni pomiędzy uczniami zawartych dzięki wymianie email. Uczniowie z zagranicy mieszkający u rodzin goszczących mieli okazję poznać polskie obyczaje, oraz dowiedzieć się jak ich rówieśnicy spędzają czas, a przede wszystkim przekonać się o polskiej gościnności.

Przybyłych gości przyjęli rodzice Julii Haji, Jolanty Kowalczyk, Aleksandry Turaj, Bartłomieja Dyrgi, Przemysława Kucharczyka i Maksymiliana Balcer, za co składamy im serdeczne podziękowania.

 

Wymiana międzynarodowa dostarczyła organizatorom i uczestnikom niezapomnianych wrażeń, wiele sportowych emocji i okazji do wymiany doświadczeń i pomysłów na propagowanie wśród młodzieży w rożnych miejscach Europy kultury fizycznej, jako okazji do wspaniałej zabawy.

galeriaGaleria Fotograficzna >> zobacz

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170