Niecodzienne zajęcia z języka angielskiego

Clipboard03

Jak czuje się Amerykanka w Brzeźnicy ?. Czy tak jak Anglik w Nowym Jorku w piosence Stinga ?. Alexis (Lexi) Pollard przyjechała do nas prosto z San Diego w Kalifornii, żeby zachęcać młodych mieszkańców Brzeźnicy do nauki języka angielskiego.

 

 

 

 

Przez sześć tygodni uczniowie z ZSP w Brzeźnicy mieli możliwość uczestnictwa w jedynych w swoim rodzaju zajęciach prowadzonych przez amerykańską wolontariuszkę. Tego typu zajęcia były organizowane w naszej wsi po raz pierwszy, ale liczymy na kontynuację współpracy z organizacją WorldTeach, dzięki której mieliśmy przyjemność gościć Lexi. Zajęcia z native speakerem nie są normą w szkołach wiejskich, gdzie nauczyciele języka borykają się z różnymi problemami, m.in. z niską motywacją uczniów do nauki języków obcych. Mamy nadzieję, że zajęcia z osobą, która porozumiewa się tylko w języku angielskim, pomogą naszym uczniom uwierzyć w sens nauki języka obcego.

Informacje o możliwości zaproszenia do szkoły wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych otrzymaliśmy za pośrednictwem portalu programu English Teaching (finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności), z którym nasza szkoła współpracuje od 2010 roku.

 

Clipboard02

A jak sama Lexi opisuje swoje wrażenia z pobytu w Polsce ?

Clipboard01

 

Wypowiedź Lexi w języku angielskim

I found out I would be living in Brzeznica, Poland two days before I embarked from the United States to begin my experience as a volunteer English teacher. Knowing nothing about the village before arriving, I have been pleasantly surprised by the lush landscape, quaint architecture and have been embraced by the genuine people I have met here. I am humbled by the hospitality of my host families, and I am grateful for the experience to have met such selfless people who are excited to show me around different towns, and ensure an enjoyable stay in Poland. The frequent storms have also been a different experience for me, and I have been introduced to so many different types of wonderful food!

Teaching English has been one of the most challenging and rewarding experiences for me. I say rewarding because I am thankful to the students who attend my classes, and who I can have the opportunity to teach my native language to. I also learn from my students, for they teach me Polish words, and are eager to partake in classroom games and activities. My hope is for the students to continue to study English, and that I have made some impact in their language education.

Tłumaczenie na język polski

O tym, że będę mieszkać w Brzeźnicy, dowiedziałam się dwa dni przed wylotem do Polski. Wraz z opuszczeniem Stanów Zjednoczonych rozpoczęła się moja nowa przygoda – jako wolontariuszka miałam uczyć języka angielskiego. Przed przyjazdem nie wiedziałam nic o Brzeźnicy. Miłym zaskoczeniem były dla mnie piękne krajobrazy, bogata architektura i bezpretensjonalni ludzie, których tutaj spotkałam. Wzruszyła mnie gościnność rodzin, u których mieszkałam. Jestem także wdzięczna za to, że spotkałam bezinteresownych ludzi, którzy pokazali mi różne miejsca w Polsce i zapewnili ciekawy pobyt tutaj. Nowym doświadczeniem dla mnie były częste burze. Miałam również okazję spróbować różnych pysznych potraw.

Uczenie angielskiego było dla mnie z jednej strony dużym wyzwaniem, z drugiej cennym doświadczeniem. Mówię cennym, ponieważ jestem wdzięczna uczniom uczęszczającym na moje zajęcia, których miałam okazję uczyć mojego ojczystego języka. Ja także uczę się od nich, oni uczą mnie polskich słów oraz chętnie uczestniczą w zajęciach i zabawach w klasie. Mam nadzieję, że ci uczniowie będą kontynuować naukę języka angielskiego i że ja także wywarłam jakiś wpływ na ich edukację językową.

 

 

Także uczniowie chcieli się podzielić swoimi wrażeniami po zajęciach z wolontariuszką.

W naszej szkole w miesiącach wakacyjnych odbywały się lekcje języka angielskiego prowadzone przez Panią Lexi Pollard pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych. Dzieci zostały podzielone na grupy wiekowe. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu, przez 3 tygodnie. Zaczęły się z początkiem lipca, a kolejne grupy rozpoczynały je w późniejszym terminie. Celem wszystkich lekcji było poszerzenie słownictwa i utrwalenie gramatyki angielskiej poprzez wspólne zabawy i gry. Pani, korzystając z tablicy interaktywnej, wyświetlała filmy, a pisząc, uczyła nas poprawnej pisowni. Uczniowie dowiedzieli się więcej o kulturze i obyczajach, jakie panują za oceanem. Zaskoczyła nas informacja o tym, że Stany Zjednoczone są tak bardzo zróżnicowane pod względem etnicznym. Jedna lekcja została przeznaczona na zajęcia sportowe, które odbyły się na obiekcie sportowym ORLIK w Brzeźnicy. Na zajęciach uczestnicy rozmawiali w języku angielskim. Zostały rozegrane mecze w piłkę nożną, koszykówkę oraz w piłkę ręczną. W czasie zabaw poznawaliśmy słownictwo związane z zasadami gier. Dzięki temu możemy kibicować drużynom z całego świata, nie tylko w języku polskim!

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170