Świat mediów na konferencji prasowej nad Wisłą w Brzeźnicy

DSC02562w

Sensacyjne odkrycie archeologiczne w Brzeźnicy wzbudza od kilku dni zainteresowanie mediów i słusznie, bo nigdzie w Polsce Wisła nie odsłoniła dotąd galara. Wójt gminy Brzeźnica- Bogusław Antos, doceniając wartość historyczną znaleziska, zaprosił w niedzielę 10 lipca 2011 r. przedstawicieli świata mediów nad Wisłę do Brzeźnicy.

 

Celem zorganizowanej konferencji prasowej było rzetelne przekazanie, jak najszerszej publiczności, wiedzy o niebywałym odkryciu. Dziennikarze z prasy oraz ze stacji telewizyjnych mieli możliwość porozmawiania z wójtem gminy Brzeźnica, z archeologiem z Muzeum Archeologicznego w Krakowie - Ryszardem Naglikiem,  z flisakiem seniorem z Łączan - Czesławem Wójcikiem, z Jarosławem Kałużą- szyprem Królewskiego Flisu na Wiśle.

Galary przypomniały o swoim dawnym transportowym znaczeniu dla rozwoju polskich miast. Pobliskie Łączany - dawna „stolica wiślanego galarnictwa” dzięki temu odkryciu - odsłaniają na nowo karty flisackich tradycji.

Gościliśmy w gminie Brzeźnica w dniach od 09-11 lipca stacje telewizyjne (TVP Kronika-Kraków, TVP  2 – Panorama, Telewizja TVN 24, Telewizja  Superstacja,),  Radio Kraków i prasę („Dziennik Polski”, „Fakt”, „Małopolska Kronika Beskidzka”, „Taka Malownicza Gmina”, „Wiadomości Powiatowe”). Gmina Brzeźnica za pośrednictwem materiałów opracowanych przez dziennikarzy: relacje filmowe, wywiady, zdjęcia, artykuły wnosi swój wkład w  uzupełnianie wiedzy o galarach. Aktualnie prowadzone są dalsze prace archeologiczne. Jesteśmy na pierwszym etapie, przed nami konserwacja i stworzenie unikatowej ekspozycji, ale to plany owiane na razie tajemnicą. Przekażemy informację, jak dopracowane zostaną szczegóły.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >>> zobacz

 

 

Film_Wideo_copy 

 

Polecamy zobaczenie reportażu telewizyjnego na stronie TVP Kraków, wyemitowanego w programie „Kronika”:

http://www.tvp.pl

Kronika – 10 VII 2011 r. godz. 18.30

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170